تبلیغات
net1kala.ir - مطالب آذر 1395

طرحی که طلا را ارزان تر می کند

شنبه 6 آذر 1395 04:01 ب.ظ

نویسنده : mrym beat
مالیات بر ارزش افزوده ماهیت مالیات بر مصرف است نه مالیات بر سود تولید یا ثروت. طهماسب مظاهری وزیر اسبق اقتصاد که از طراحان این نوع مالیات در دولت اصلاحات است در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده به تسنیم می گوید: «این مالیات برمصرف است و کسی که کالا و خدمات بیشتری مصرف می کند و از مواهب جامعه بیشتر بهره مند است؛ مالیات بیشتری هم پرداخت می کند» لذا برخی معتقدند که به خاطر خرید و فروش قابل توجه طلا به عنوان کالای سرمایه ای و نه کالای مصرفی، باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود. 

برخی نیز معتقدند که این نوع مالیات فقط باید از اجرت ساخت طلا گرفته شود و نه از قیمت پایه آن. در این رابطه، کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به ایرنا می گوید: «کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده اقدامی مثبت و سازنده است اما فعالان صنف طلا و جواهر معتقدند این مالیات باید فقط از اجرت کار دریافت شود و مالیات از روی قیمت نهایی طلا به صرفه نیست» با تغییر قانون، برای خرید طلا باید چقدر مالیات بدهیم؟ فرض کنید می خواهید 10 گرم طلای 18 عیار به قیمت روز یعنی حدود 110 هزار تومان بخرید. علاوه بر قیمت پایه (110 هزار تومان) برای هر گرم مبلغی نیز به عنوان اجرت ساخت در نظر گرفته می شود. 

فرض کنید این رقم برای نوعی از طلا 5 هزار تومان به ازای هر گرم باشد. لذا شما باید برای 10 گرم طلا یک میلیون و 150 هزار تومان به خود فروشنده بپردازید (البته سود فروشنده هم در اینجا صفر فرض شده است). طبق قانون فعلی باید به میزان 9 درصد این رقم یعنی حدود 104 هزار تومان هم به عنوان مالیات بپردازید (شما این مبلغ را به فروشنده می پردازید و او باید آن را به دولت بپردازد) اما اگر قانون تغییر کند یعنی این نرخ به 3 درصد برسد میزان مالیات پرداختی خریدار به 34 هزار تومان کاهش می یابد اما در صورتی که پیشنهاد تولیدکنندگان طلا اجرایی شود و مالیات فقط به اجرت تعلق بگیرد شما باید به میزان 9 درصد اجرت یعنی حدود 4 هزار و 500 تومان مالیات بر ارزش افزوده بدهید.

اصناف چرا معترضند؟

شاید برایتان سوال ایجاد شود که اگر مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی اخذ می شود چرا اصناف نسبت به این موضوع معترضند؟ جالب است بدانید وقتی قانون مالیات بر ارزش افزوده برای اولین بار در سال 88 اجرا شد اصناف مختلف نسبت به این قانون اعتراض کردند. طلافروشان اصفهان جزو اولین گروه ها بودند. اعتراض اصناف دو دلیل دارد. دلیل اول این است که با اخذ مالیات بر ارزش افزوده مشتری نهایتا قیمت بیشتری برای یک کالا می پردازد که این موضوع موجب کاهش خرید مردم می شود. این پدیده مخصوصا در مورد کالا های غیرضروری شدت می یابد. 

از این بابت گفته می شود که صنف طلا با وجود قانون مالیات بر ارزش افزوده دچار مشکل شده است که مشتریان با محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بر روی قیمت نهایی طلا که از وزن طلا، اجرت و سود فروشنده تشکیل شده است آنچنان راغب به خرید طلا نیستند زیرا این عامل باعث می شود قیمت طلا در حدود 10 درصد بیشتر از ارزش واقعی آن محاسبه شود. در این رابطه اقتصادنیوز به نقل از خریداران می نویسد: به دلیل آن که قدرت خرید مردم در کشور کاهش یافته، با محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بر روی قیمت تمام شده طلا، افراد وزن و کیفیت طلای مورد نظر خود را کاهش می دهند اما دلیل دوم اعتراض فروشندگان به نحوه محاسبه و اخذ مالیات بر ارزش افزوده مربوط است.

فروشندگان باید مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان امانتی از مردم به دولت منتقل کنند

گفتیم که مالیات بر ارزش افزوده در واقع مالیات بر مصرف است که به صورت غیرمستقیم اخذ می شود یعنی به جای این که مردم مستقیما مالیات را به دولت بپردازند، تولیدکنندگان و فروشندگان به عنوان واسطه آن را از مردم اخذ کرده و به دولت می دهند اما عدم اجرای درست فرآیند نقل و انتقال و اخذ مالیات در کشور، باعث شده است فروشندگان و تولیدکنندگان تلقی درستی در مورد مالیات پرداختی نداشته باشند و با آن مخالفت کنند. فرض کنید که یک صندلی به قیمت نهایی 109 هزار تومان می خرید. 

در فرآیند خرید این کالا ،شما در واقع 100 هزار تومان به فروشنده و 9 هزار تومان به دولت می پردازید. فروشنده باید 9 هزار تومان مربوطه را در فرآیند حسابداری خود مجزا از درآمد ها ثبت کرده و در موعد مقرر به دولت پرداخت کند اما به خاطر ضعف سیستم های حسابداری و مخصوصا آموزشی از سوی دولت، اغلب اصناف این مبالغ را در حساب های درآمدی خود لحاظ می کنند. وقتی موعد پرداخت مالیات می شود در برخی موارد، میزان مالیات بر ارزش افزوده به صورت علی الراس تعیین می شود، یعنی میزان مالیات متعلقه به صورت برآوردی توسط سازمان امور مالیاتی تعیین و اخذ می شود در این حالت احساس فروشنده این است که از مجموع درآمد خود مالیات می پردازد. در حالی که در حالت منطقی، فقط باید به عنوان واسطه عمل کرده و مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان درآمد تلقی نکند.

چند نرخی شدن مالیات ارزش افزوده منطقی است؟

سوال دیگر در مورد مالیات بر ارزش افزوده است که با تغییر نرخ آن برای طلا، عملا مالیات بر ارزش افزوده چند نرخی می شود. آیا این کار درست و قابل دفاع است. واقعیت این است که مالیات علاوه بر منبع کسب درآمد برای دولت، یک ابزار سیاستی هم هست. دولت ها با استفاده از این ابزار اهداف مختلف رفاهی یا حمایتی خود را نیز اعمال می کنند. لذا می توان در بخش های مختلف نرخ های متفاوت مالیات بر ارزش افزوده را در نظر گرفت. 

چنانچه هم اکنون در کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده طیفی از کالا های اساسی صفر منظور می شود. نرخ های مختلف مالیات بر ارزش افزوده در کشور های دیگر نیز رایج است. مثلا در آلمان، مالیات استاندارد 19% و برای موادغذایی، مطبوعات و کتاب 7% و اجرت پزشک صفردرصد ولی دارو 19% است. کمترین سطح مالیات بر ارزش افزوده را در اروپا سوئیس با 8% و بالاترین را ایسلند با 25.1% داراست. در کشور های دیگر جهان نیز بین 4 تا 25% رایج است (ژاپن 5%، ترکیه 1%، 8% و 18%، سوئیس صفر تا 8%، ایالات متحد آمریکا از این نوع مالیات استفاده نمی کند. ) آنگونه که پایگاه اطلاع رسانی طلا گزارش کرده، همچنین در برخی کشور ها، مالیات بر ارزش افزوده برای غذا، جهت خوردن در داخل رستوران 19% است ولی اگر مشتری غذا را با خود به بیرون از رستوران ببرد 7% مالیات به آن تعلق می گیرد. 

به همین خاطر صندوق دار های رستوران های سرپایی (Fast food) قبل از جمع بندی سفارشات از مشتری می پرسند: «غذا را اینجا می خورید یا با خودتان می برید؟» (اگر مشتری غذا را با خود به بیرون ببرد، تخفیف مالیاتی (7% به جای 19%) به نفع فروشنده در صندوق رستوران می ماند).

در انتظار اصلاح

گفتنی است قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال 88 به صورت آزمایشی و برای 5 سال اجرا شد. یعنی باید از ابتدای سال 93 با قانون جدید و اصلاح شده به اجرا در می آمد اما عدم توجه کافی دولت ها به این موضوع باعث شده است که این قانون تاریخ گذشته 3 سال (سال های 93، 94 و 95) تمدید شود. البته هم اکنون بررسی و اصلاح آن در دستور کار است و امید است با اصلاح و اجرای قانون جدید، از سال 96 مشکلات موجود رفع شود. /خراساندیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -

چشمک ایرانی آمریکا به برزیل

شنبه 6 آذر 1395 04:00 ب.ظ

نویسنده : mrym beat
خبری که پیش‌تر در شکل و شمایل دیگری برای مجوزهای بویینگ و ایرباس برای ایران منتشر شده بود و آمریکا مجوز خرید ١٧ ایرباس و ٨٠ بویینگ را به ایران داده بود. هرچند پس از آن، بارها در این خبر، شک و شبهه‌هایی وارد شد اما صدور این مجوز از سوی خزانه‌داری آمریکا برای مراحل اولیه خرید از این دو هواپیماساز تأیید شد. حالا یک مقام ارشد برزیلی هم گفته خزانه‌داری آمریکا به بانک‌های برزیلی اطمینان داده که آنها می‌توانند مبادلات تجاری با ایران را بدون نگرانی از تحریم‌ها تأمین مالی کنند.
 
به گزارش رویترز، یک مقام ارشد برزیلی گفت خزانه‌داری آمریکا به بانک‌های برزیلی اطمینان داده که آنها می‌توانند مبادلات تجاری با ایران را بدون نگرانی از تحریم‌ها تأمین مالی کنند و به‌این‌صورت راه را برای انجام ‌میلیاردها دلار صادرات احتمالی هواپیما به ایران باز کرده است. رودریگو آزردو، دیپلمات ارشد برزیلی درزمینه تجارت گفت تحریم‌ها علیه شرکت‌های غیرآمریکایی طرف همکاری با شرکت‌های ایرانی با اجرای توافق برجام در ماه ژانویه برداشته شده اما بانک‌های برزیلی همچنان نگران تبعات احتمالی همکاری با ایران هستند.
 
وی افزود: «آنها نگران‌اند که بانک‌های آمریکایی و اروپایی با لغو خطوط اعتباری آنها واکنش نشان دهند».
 
انتظار می‌رود این وضعیت پس از ارائه توضیحات مقامات خزانه‌داری آمریکا به مدیران بزرگ‌ترین بانک‌های برزیلی در سائوپائولو در هفته گذشته تغییر کند. مقامات آمریکایی به مدیران این بانک گفته‌اند که آنها تا زمانی که تراکنش‌های دلاری و غیردلاری از طریق سیستم بانکی آمریکا صورت نگیرد و دربردارنده شرکت‌های ایرانی تحت تحریم نباشد، می‌توانند با بانک‌های ایرانی همکاری کنند.
 
این مقام وزارت امور خارجه برزیل گفته این اطمینان‌بخشی‌های اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا یک مانع مالی بر سر راه برنامه برزیل برای گسترش تجارت با ایران در چند سال آینده و رساندن حجم همکاری‌ها از ١,٦‌میلیارد دلار سال گذشته به پنج ‌میلیارد دلار را برطرف می‌کند.  آزردو افزود: «دولت آمریکا احساس می‌کند که تقریبا متعهد است تا (اطلاعات) شرکایش را درزمینه تحریم‌های ایران به‌روزرسانی کند. آنها می‌خواهند نشان دهند که ایران نیز می‌تواند از توافق هسته‌ای منتفع شود». آزردو گفت شرکت‌های ایرانی به دنبال خرید تجهیزات مختلف نظیر تراکتور و ژنراتورهای برقی و تجهیزات بیمارستانی و دندان‌پزشکی از برزیل هستند.  «امبرائر» سومین شرکت بزرگ سازنده هواپیماهای تجاری در دنیا و «مارکوپولو اس.ای» یک شرکت مطرح سازنده اتوبوس ازجمله خواستاران انعقاد قرارداد با ایران هستند.
 
درهمین‌حال، سخنگوی شرکت برزیلی امبرائر گفته این شرکت امیدوار است پس از صدور مجوزهای لازم به شرکت ایرباس برای فروش هواپیما به ایران، این شرکت نیز چراغ سبز لازم از دولت آمریکا را دراین‌زمینه دریافت کند.  به دنبال اجرای رسمی توافق هسته‌ای در اواخر دی‌ماه گذشته، تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو شد، اما به ‌دلیل پیچیدگی موضوع و همچنین باقی‌ماندن تحریم‌های دیگر آمریکا علیه تهران، بانک‌های خارجی از کار با ایرانی‌ها نگران هستند.  این در حالی است که سه قانون‌گذار آمریکایی در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از او خواستند در عمر باقی‌مانده دولتش از دادن امتیازات بیشتر به ایران خودداری کند.


دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -

چرخش معاملات ملک با قیمت ثابت

شنبه 6 آذر 1395 03:54 ب.ظ

نویسنده : mrym beat
بازار معاملات مسکن در دومین ماه پاییز تحت تاثیر دو فاکتور، چرخش کرد و مجددا در مسیر رشد به سمت فاز رونق قرار گرفت. آخرین داده‌های سامانه رهگیری معاملات مسکن از وضعیت بازار املاک تهران که مربوط به ماه آبان است نشان می‌دهد: حجم فروش آپارتمان در ماه میانی پاییز، بعد از ریزش در مهر، 22 درصد افزایش یافت بدون آنکه قیمت در این فاصله تغییر کند.

حجم معاملات مسکن در پایتخت در اولین ماه پاییز به‌دلیل شوک ناشی از تغییر فصل –پایان نقل و انتقالات ملکی به‌خاطر شروع سال تحصیلی- 28 درصد نسبت به شهریور کاهش پیدا کرده بود طوری‌که این «انقباض بازار»، طی هفته‌های اخیر شائبه بازگشت رکود را بین فعالان ملکی دامن زد اما هم‌اکنون سطح جدید قیمت و حجم معاملات مسکن نشان می‌دهد: «وقفه پاییزی» پیش‌رونق به‌خاطر «تداوم حضور تقاضای مصرفی در بازار» برطرف شده و در این میان، «رشد صفر» میانگین قیمت آپارتمان‌ها در آبان نسبت به مهر، به عنوان دومین عامل کمکی، دمای معاملات را با رشد دورقمی بالا برده است.


دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -

پول مجازی علیه پول رسمی

شنبه 6 آذر 1395 03:54 ب.ظ

نویسنده : mrym beat
استفاده از پول مجازی چند سالی است که در دنیا رواج یافته و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بنابراین ورود بانک مرکزی به‌ منظور تدوین قوانین و جلوگیری از ضررهای احتمالی در آینده اجتناب‌ناپذیر است.

چند سالی است بحث مبادلات با بیت کوین که نوعی از پول مجازی است به‌ صورت جدی در فضای مجازی رواج یافته و ایران نیز از این چرخه مستثنی نیست. در حال حاضر در فضای مجازی برخی سایت ها بین کوین به کاربران ایرانی ارائه می‌دهند که نشان از نفوذ استفاده از این فناوری در کشور دارد؛ البته هنوز استفاده از بیت کوین یا پول دیجیتال در کشور رایج نشده و تنها در مقیاس‌های کوچک مبادلاتی با آن صورت می‌گیرد اما با توجه به اینکه استفاده از بیت کوین به‌ منظور نقل و انتقالات مالی راحت و سهل‌الوصول است و در ظرف چند دقیقه امکان انتقال مبالغ بالا در این سیستم وجود دارد ممکن است با مرور زمان استفاده از آن گسترده شود از اینرو به‌ منظور جلوگیری از ضررهای احتمالی در آینده لزوم ورود بانک مرکزی به این حوزه اجتناب‌ناپذیر است.

مفهوم پول مجازی موافقان و مخالفان زیادی دارد و موافقان بر این باورند که پول مجازی به دلیل تمرکززدایی و نیاز نداشتن به تائید و مدیریت بانک مرکزی کشورهای مختلف می‌تواند به جریان آزاد نقل‌ و‌ انتقال پول و در نتیجه رونق هرچه بیشتر تجارت آنلاین کمک کند. ایبنا در ادامه گزارش گزارش خود نوشت: از سوی دیگر، مخالفان نیز نظارت نکردن دولت‌ها بر تراکنش‌های صورت گرفته بر این روند را عاملی برای به وجود آمدن امکان پولشویی و سوءاستفاده‌هایی نظیر تبادل پول برای قاچاق سلاح یا مواد مخدر را از مخاطرات استفاده از فناوری بیت کوین می‌دانند.

بیت کوین پول رایج در شبکه است و کسانی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، دارای یک کیف پول دیجیتال هستند که می‌تواند روی کامپیوتر شخصی آنها قرار گیرد. این فناوری برخلاف دیگر وجوه از سوی یک‌نهاد مشخص نظارت نمی‌شود به‌ عبارت‌ دیگر، بدون وجود بانک مرکزی عمل می‌کند و بسط آن توسط الگوریتم‌های هوشمندانه کنترل می‌شود. از اینرو ممکن است در تبادلات غیرقانونی و فرار از پرداخت مالیات و پولشویی مورد استفاده قرار گیرد زیرا هم منبع پول و هم هویت خریدار و فروشنده در این سیستم می‌تواند پنهان بماند. اما اگر نهاد ناظر در کشور به‌ منظور بهره‌مندی از پول دیجیتال مثل بیت کوین و مشابه آن وارد و قوانین و دستورالعمل‌های استفاده از این فناوری نوین را تدوین کند شاید بتوان آن را به فرصت خوبی به‌ منظور گسترش و توسعه تجارت الکترونیک در کشور تبدیل کرد.


دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -

استراحت یا حرکت دلار ادامه دارد؟

شنبه 6 آذر 1395 03:54 ب.ظ

نویسنده : mrym beat
روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز رشد درهم سهم زیادی در افزایش دلار داشت. در کنار این، رشد انتظارات افزایشی پس از عبور این ارز از مرز 3 هزار و 700 تومان دیگر عاملی بود که به رشد قیمت کمک کرد. دلار که در آخرین هفته آبان ماه، 1/ 1 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود، با رشد روز پنج‌شنبه توانست میزان بازدهی هفته گذشته خود را به 2/ 1 درصد برساند.

در حالی که برخی فعالان انتظار دارند، در هفته نیمه تعطیل جاری، روند افزایشی دلار تعدیل شود، گروهی دیگر باور دارند که این ارز پتانسیل افزایش بیشتر را دارد. به گفته فعالان دسته اول، خریدهای زیادی در 2 هفته گذشته صورت گرفته است، در نتیجه هفته جاری می‌تواند زمانی برای عرضه ارز خریداری شده باشد. عرضه قوی بازارساز در روز انتهایی هفته دیگر عاملی است که انتظارات افزایشی را تا حدی تعدیل می‌کند. با وجود این، برخی فعالان، به دلیل بالا بودن نرخ حواله درهم و بالا رفتن انتظارات افزایشی پس از عبور دلار از مرز 3 هزار و 700 تومان و افزایش تقاضای تجاری در انتظار رشد بیشتر قیمت هستند. برخلاف افزایش قیمت دلار، در آخرین روز هفته گذشته، سکه تمام بهار آزادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و با 6 هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و 109 هزار تومان رسید. سقوط بهای اونس در بازارهای جهانی به زیر هزار و 200 دلار دلیل اصلی افت سکه بود؛ هرچند که افزایش قیمت دلار مانع از کاهش بیشتر آن شد. با افت روز پنج‌شنبه، سکه در اولین هفته آذرماه 3دهم درصد از ارزش خود را از دست داد تا میزان افت آن کمی کاهش پیدا کند. سکه در آخرین هفته آبان ماه حدود یک درصد کاهش قیمت را تجربه کرده بود.


دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -تعداد کل صفحات : 2 1 2